21st Annual Run for Holiday House 5K OPEN Division

Age Group Results

September 21, 2002


Results By: Tidewater Striders of Virginia

Overall Female Winners

    Place    Name                  Age    O'A        Time      Pace
       1    Kimberly Bryant         35     24     22:16.97    7:11/M
       2    Suzanne Gebson          56     27     22:35.16    7:17/M
       3    Rebecca L. Holmes       27     28     22:37.61    7:18/M

Women 19 and under

    Place    Name                  Age    O'A        Time      Pace
       1    Marie E. Miano          17     78     29:13.58    9:25/M

Women 20 to 24

    Place    Name                  Age    O'A        Time      Pace
       1    Ramona Van Irvin        23     32     23:17.51    7:31/M
       2    Rebecca Morrell         24     57     25:23.08    8:11/M
       3    Carson W. Britt         24     77     29:06.38    9:23/M
       4    Mary M. Kutz            24     87     30:25.08    9:49/M
       5    Christina M. Smead      20     91     31:27.41   10:09/M

Women 25 to 29

    Place    Name                  Age    O'A        Time      Pace
       1    Milissa M. Brady        25     47     24:54.61    8:02/M
       2    Erzsebet Carmean        25     52     25:09.88    8:07/M
       3    Chanda Haas             25     68     28:05.87    9:04/M
       4    Meredith M. Moore       25     81     29:28.89    9:30/M
       5    Angie P. Stead          27     83     29:36.63    9:33/M
       6    Monica M. Llanos        29     90     31:17.61   10:05/M
       7    Debbie Gabriel          29     92     31:46.27   10:15/M
       8    Kristi Joynt            25    103     33:30.27   10:48/M

Women 30 to 34

    Place    Name                  Age    O'A        Time      Pace
       1    Lesa Leiden             31     59     25:31.00    8:14/M
       2    Pamela Grzesikowski     32     69     28:09.19    9:05/M
       3    Gina Pabiani            32     76     29:02.33    9:22/M
       4    Michelle Martinez       31     86     30:24.81    9:48/M
       5    Stacey Kahn             32     99     32:53.71   10:36/M
       6    Amy Anderson            30    104     34:13.10   11:02/M
       7    Denise Larson           31    110     42:59.02   13:52/M

Women 35 to 39

    Place    Name                  Age    O'A        Time      Pace
       1    Peggy Pence             37     84     29:38.96    9:34/M
       2    Catherine L. Baldwin    37     95     32:41.66   10:33/M
       3    Cindy Hinkle            38     97     32:43.27   10:33/M

Women 40 to 44

    Place    Name                  Age    O'A        Time      Pace
       1    Donna Bennett           41     58     25:30.87    8:14/M
       2    Catherine M. Wilson     41     65     27:53.41    9:00/M
       3    Marliyn J. Bowers       43     66     27:56.16    9:01/M
       4    Louise D. Midland       42     80     29:26.62    9:30/M
       5    Donna M. Loughran       41     82     29:32.63    9:32/M
       6    Maria Llanos            41     85     30:23.88    9:48/M
       7    Amie L Timm             43    102     33:27.07   10:47/M
       8    Rebecca Jones           40    105     34:17.18   11:04/M

Women 45 to 49

    Place    Name                  Age    O'A        Time      Pace
       1    Dawn P. Hochberg        48     67     28:04.56    9:03/M
       2    Mary Miano              46     79     29:24.90    9:29/M
       3    Kathy Werneke           49    100     32:55.31   10:37/M

Women 50 and over

    Place    Name                  Age    O'A        Time      Pace
       1    Sheila W. Bailey        56     61     25:48.76    8:19/M
       2    Sharon Paulson          56     70     28:12.50    9:06/M
       3    Chthy Matheis           50     72     28:13.71    9:06/M
       4    Darcy Mahmer            51     73     28:47.94    9:17/M
       5    Judith Pemberton        54    108     37:52.56   12:13/M
       6    Stokes Dianette         50    111     43:02.93   13:53/M
       7    Peg Murphy              50    112     43:35.85   14:04/M

Overall Male Winners

    Place    Name                  Age    O'A        Time      Pace
       1    Tommy Holland           29      1     15:53.04    5:07/M
       2    Pete Gibson             46      2     16:47.93    5:25/M
       3    Raymond A. Ochs         42      3     18:00.87    5:48/M

Men 19 and under

    Place    Name                  Age    O'A        Time      Pace
       1    Tyler D. Bowers         17      8     19:29.35    6:17/M
       2    Thomas N. Miano         12     41     24:23.07    7:52/M
       3    Chris Lucha             12     49     24:58.18    8:03/M
       4    Sean M. Garcia          12     93     31:46.94   10:15/M

Men 20 to 24

    Place    Name                  Age    O'A        Time      Pace
       1    Paul A. Smartschan      23      5     18:52.83    6:05/M
       2    Chris Hartley           21     30     23:01.55    7:25/M
       3    Matthew Reeves          23     33     23:26.28    7:34/M
       4    Ryan Christensen        23     46     24:53.18    8:02/M
       5    Patrick Werneke         20     89     31:09.87   10:03/M

Men 25 to 29

    Place    Name                  Age    O'A        Time      Pace
       1    David Paez              26      7     19:00.17    6:08/M
       2    Kidane Habtesion        25     18     21:19.48    6:53/M
       3    Fernando L. Llanos      28     23     22:07.94    7:08/M
       4    George Reese            28     56     25:20.28    8:10/M
       5    Richard Whitehead       28     64     27:53.10    9:00/M
       6    Gregory T. Haas         25     98     32:50.45   10:35/M

Men 30 to 34

    Place    Name                  Age    O'A        Time      Pace
       1    Chris G. Grave          30     11     20:27.60    6:36/M
       2    Curtis Ahlers           34     12     20:34.56    6:38/M
       3    William J. Quina        31     16     20:42.83    6:41/M
       4    Norbert Sampson         30     20     21:46.02    7:01/M
       5    Ronn Shasky             31     21     22:03.11    7:07/M
       6    John C. Husted          34     22     22:05.40    7:07/M
       7    Steve M. Kitchen        34     42     24:24.63    7:52/M
       8    Kenneth R. Knecht       32     62     27:38.83    8:55/M
       9    Chris Winters           31     74     28:48.94    9:17/M
      10    Philip Leavt            32     88     31:05.91   10:02/M
      11    Alex Willoughby         32    101     33:01.48   10:39/M

Men 35 to 39

    Place    Name                  Age    O'A        Time      Pace
       1    Max Barger              38     17     21:16.63    6:52/M
       2    Curtis Sturkie          36     29     22:49.67    7:22/M
       3    Roger Lofton            37     37     24:02.16    7:45/M
       4    Michael Clark           38     40     24:11.54    7:48/M
       5    Tom N. Jentink          37     53     25:12.41    8:08/M
       6    Joe L. Satterfield      39    107     35:03.50   11:18/M

Men 40 to 44

    Place    Name                  Age    O'A        Time      Pace
       1    Paul E. Boyette         43      6     18:57.69    6:07/M
       2    Nick A. Riley           40     19     21:43.42    7:00/M
       3    James Griffin           40     35     23:57.46    7:44/M
       4    Charles R. Traly        41     43     24:24.94    7:52/M
       5    Matthew A. Leiden       43     60     25:32.46    8:14/M

Men 45 to 49

    Place    Name                  Age    O'A        Time      Pace
       1    Dennis Ramsey           45      9     19:30.36    6:17/M
       2    Allan D. Cibert         48     10     20:25.43    6:35/M
       3    Benjamin Potts          47     15     20:40.77    6:40/M
       4    Duffy Drum              47     48     24:55.53    8:02/M
       5    Ray Comstock            48     50     24:59.86    8:04/M
       6    Randall Garrett         47     51     25:06.20    8:06/M
       7    Tom Miano               46     55     25:17.67    8:09/M
       8    James Wilson            46     63     27:40.03    8:55/M
       9    Roy Allison             45     96     32:42.95   10:33/M

Men 50 to 54

    Place    Name                  Age    O'A        Time      Pace
       1    Larry Coley             54      4     18:45.89    6:03/M
       2    John W. Paulson         53     54     25:14.75    8:08/M
       3    Wayne Wentz             50     75     28:58.70    9:21/M
       4    Robert Werneke          51    109     37:59.39   12:15/M

Men 55 to 59

    Place    Name                  Age    O'A        Time      Pace
       1    Mark Patterson          56     13     20:37.06    6:39/M
       2    Donald W. Greene        55     25     22:19.48    7:12/M
       3    John D. May             57     34     23:42.65    7:39/M
       4    Doug Berry              59     36     23:58.05    7:44/M
       5    Martin Casey            57     38     24:02.98    7:45/M
       6    Louis E. Moon           58     44     24:33.00    7:55/M
       7    Donald Zeagler          55     45     24:50.63    8:01/M
       8    James A. Resolute       59     71     28:13.11    9:06/M
       9    Grove A. Calvert        55    106     35:00.28   11:17/M

Men 60 and over

    Place    Name                  Age    O'A        Time      Pace
       1    Ed Brinkley             62     14     20:37.35    6:39/M
       2    Robert A. Chura         61     26     22:20.52    7:12/M
       3    Chris Catoe             67     31     23:15.45    7:30/M
       4    Joseph V. Polinski      63     39     24:05.40    7:46/M
       5    Elmer Scott             60     94     32:22.11   10:26/M

Software: The Race Director, Race Management Systems, http://www.theracedirector.com